Гуманітарна і соціальна сфери

Освіта і наука

Загальну освіту в районі можна здобути в 19 школах І–ІІІ ступенів. Особлива увага приділяється найефективнішим освітнім технологіям. Шкільні навчальні кабінети поступово обладнуються комп’ютерами. По одному комп’ютеру має переважна більшість сільських шкіл. У двох міських школах обладнано комп’ютерні класи. У кожній школі ведеться індивідуальна робота з обдарованими дітьми, у 10–11 класах впроваджується профільне навчання.

Успішно діє Ульяновське міське профтехучилище, яке готує будівельників та фахівців інших професій. Педагогічний колектив докладає зусиль, аби в майбутньому перетворити училище на ліцей.

У закладах освіти працює понад 400 педагогів. Серед них два мають звання «Заслужений учитель України», 2 вчителі-методисти, 34 відмінники освіти України, 21 старший учитель.

Охорона здоров’я

Медичну допомогу населенню надають три лікувальних, 6 амбулаторно-поліклінічних закладів, 18 фельдшерськоакушерських пунктів, Лозуватська дільнична лікарня. У селах Великі Трояни, Данилова Балка, Сабатинівка, Новоселиця діють амбулаторії сімейного лікаря, у с. Великі Трояни – міжрайонний тубдиспансер. У лікувальних закладах понад 150 ліжок (52,4 на 10 тис. населення). Планова ємність становить 688 відвідувань за зміну.

У закладах охорони здоров’я працюють 58 лікарів та 150 працівників середнього медичного персоналу. Протягом двох останніх років бюджетні кошти на охорону здоров’я в розрахунку на одного жителя району збільшилися на 25,5 відсотка.

У районі функціонує лікарняна каса, у якій нараховується 1 838 членів.

Культура та мистецтво

Мережу культури району представляє 17 сільських Будинків культури, 4 сільських клуби, районний Будинок культури, 21 бібліотека, школа мистецтв, 11 кіноустановок.

Візитною карткою району стали аматорські художні колективи, які мають звання народного. Це народна самодіяльна агітаційно-художня бригада Ульяновського районного Будинку культури, народний самодіяльний хоровий колектив Розношенського Будинку культури, фольклорний народний самодіяльний колектив Кам’янобродського сіль-

ського Будинку культури, народний самодіяльний естрадно-духовий оркестр Ульяновського будинку культури, народний самодіяльний драматичний колектив Грушківського сільського Будинку культури, дитячий зразковий колектив «Чорнобривці» Ульяновського району.

У районній школі мистецтв навчаються 130 учнів. 

Багата культура району майстрами ужиткового народного художньо-прикладного мистецтва. Кожне свято районного масштабу, кожне театралізоване дійство сяє розмаїттям барвистих вишивок, різноколірних писанок, саморобних килимків, картин тощо. А фігури, вирізьблені з дерева Ю. Я. Чиркою з с. Мечиславки, і на виставці у столиці побували.

На території району є 56 пам’яток історії, 3 пам’ятки монументального мистецтва (пам’ятник Т. Г. Шевченку в с. Грушці, Богдану Хмельницькому в с. Богдановому, В. І. Леніну в Ульяновці). До пам’яток археології місцевого значення відносять 22 курганні групи. Вони розташовані на територіях с. Великі Трояни (3 групи), Лозуватого (12), Луполового (3), Сабатинівки (3), Кошаро-Олександрівки (1).

Гарно спланований мальовничий парк в Ульяновці, розташований на березі р. Синиця, займає площу всього 2 га. Композиційний вузол Ульяновського парку утворює центральна клумба, від якої зірчасто розходяться 6 алей. Окрасою парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва є цікава дендрологічна колекція, до складу якої входять екзотичні рослини середземноморського, азіатського, північноамериканського походження. Серед них – самшит, сосна австрійська, жасмин садовий, форзиція зелена, липа американська, клен сріблястий, гіркокаштан, софора японська та інші види. У значній кількості тут мешкають кільчасті горлиці, які збираються в парку на ночівлю. Зустрічаються поодинокі строкаті дятли, великі синиці, іволги, сороки й щиглики. В Ульяновці збереглася ґуральня ХІХ ст., яка віднесена до пам’яток архітектури місцевого значення. Біля Ульяновської загальноосвітньої школи № 1 споруджено погруддя партизанки Валентини Шевченко, яку разом з іншими підпільниками стратили фашистські прислужники за кілька годин до звільнення Ульяновки від німецьких окупантів. У центрі міста височить обеліск Слави, споруджений у пам’ять воїнів-земляків, що загинули під час Великої Вітчизняної війни, та пам’ятний знак воїнам-інтернаціоналістам всіх поколінь.

На території району збереглося кілька пам’яток архітектури й містобудування місцевого значення. До них належать церква 1989 р. в с. Кам’яному Броді, Святодухівська церква 1804 р. і пам’ятка природи «Кам’яна Криниця» (джерельце) у с. Кам’яній Криниці, водяний млин кінця ХІХ ст. у с. Луполовому, церква ХІХ ст. у с. Даниловій Балці й Сабатинівський човен (с. Сабатинівка).

Видавнича діяльність та ЗМІ

Місцеві засоби масової інформації представлені районною інформаційно-публіцистичною газетою «Слово і час», яка виходить два рази на тиждень українською мовою. Тираж – 2 482 примірники.

Фізична культура і спорт

У районі функціонує 22 спортивних зали, стадіон, 16 футбольних полів, три тренажерних зали, два стрілецьких тири.

Пріоритетними видами спорту в районі є легка атлетика, гандбол і футбол.

Сьогодні плідно працює гандбольна секція в Ульяновці, секція з настільного тенісу у Великих Троянах. Юні гандболісти, вихованці тренерів батька та сина Каганюків, неодноразово впродовж багатьох років ставали призерами та чемпіонами області й України.

Соціальний захист населення

В органах праці та соціального захисту населення на обліку знаходиться 889 сімей, які одержують різні види державної допомоги, що становить 9,3 % від загальної кількості сімей у районі.

В органах Пенсійного фонду на обліку перебувають 9,7 тис. пенсіонерів, які одержують пенсії на підставі 24 законодавчих актів України.

У районі субсидіями користується більше 4,8 тис. сімей. Їх витрати за рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам за призначеними субсидіями у 2003 р. зменшено на 1 196,9 тис. грн, які профінансовано в повному обсязі. Субсидіями на придбання скрапленого газу та твердого палива в районі користується близько 4,2 тис. сімей. Їм надано допомогу на суму 1 039,4 тис. грн, які стовідсотково профінансовано з державного бюджету. Кошти отримали всі сім’ї, яким була призначена субсидія.

На обліку в управлінні праці та соціального захисту населення перебуває 7 497 пільговиків, із них: 2 460 ветеранів війни, 4 502 ветерани праці, 512 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 21 ветеран військової служби та органів внутрішніх справ та 2 реабілітованих громадян, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами.

За 2003 р. надано пільг на загальну суму 792,0 тис. грн, на відшкодування яких спрямовано 790,6 тис. грн. 

До складу територіального центру управління праці та соціального захисту населення Ульяновської райдержадміністрації входять відділення соціальної допомоги вдома та стаціонарне відділення. Протягом 2003 р. надано різних видів соціальних послуг 371 особі.

 

Кузик Б. М., Білошапка В. В. Кіровоградщина: Історія та сучасність центру України, том II

Контакти

Чат
Чат "Ульяновка"

E-mail
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Бажаєте допомогти?
Побажання та пропозиції


Цвіт яблуневих садів,
Де ще такі є поля,
Колос дорідних хлібів –

Де ще така є земля,
Дивні серпанки.
Рідна Ульяновщина моя!

Алла Ізовіта