Економіка

Промисловість

В економіці району провідна роль належить сільському господарству.

Питома вага району у випуску продукції (робіт) по області становить 1,5 %.

Промисловість району в основному представлена підприємствами з переробки сільськогосподарської сировини.

У районі функціонує 5 підприємств харчової промисловості. Одне з найбільших АТЗТ «Ульяновський молокозавод», який переробляє 50 т молока на добу. На підприємстві введено в дію лінію з виробництва масла та казеїну. Планується розпочати виробництво морозива, сиру твердого.

Об’єднання підприємств громадського харчування – займається виробництвом хліба та хлібобулочних виробів, кондитерських та ковбасних виробів.

Проектна потужність підприємства – 0,5 т хліба, 0,3 т кондитерських виробів та 0,1 т ковбасних виробів за добу.

ДП «Гуан-Лянь» – займається виробництвом борошна. Проектна потужність підприємства 100 т борошна за добу.

ВАТ «Ульяновський завод продтоварів» (характерне сезонне виробництво).

Основна продукція підприємства – виготовлення фруктово-овочевих консервів. Проектна потужність підприємства 8 туб консервів на добу.

ТОВ «Темп ЛТД» займається виробництвом безалкогольних напоїв. Проектна потужність підприємства – 500 тис. пляшок за добу.

Поліграфічна промисловість району представлена ТОВ «Поліграф сервіс», яке займається випуском газет, бланків, виготовленням офісних вивісок, пам’ятних адрес, сувенірів до знаменних дат.

У ВАТ «Ульяновське РТП» ремонтують вузли й агрегати до комбайнів, відновлюють запасні частини.

Мале підприємство «Будівельник-2» займається виробництвом асфальту та асфальтобетонних блоків. Проектна потужність підприємства – виробництво 4 000 м2 асфальту та 3 000 од. блоків за рік.

У районі все більшого значення набувають підсобні промисли, які також забезпечують населення району борошном, макаронними та кондитерськими виробами, крупами та олією. Діє 11 млинів, 10 хлібопекарень, 10 крупорушок на господарчих територіях кооперативів та товариств, а також 3 пекарні малих приватних підприємств.

Агропромисловий комплекс

Провідну роль в економічному розвитку району відіграє агропромисловий комплекс. На сільське господарство припадає переважна частина валового продукту, який виробляється на Ульяновщині. Спеціалізація району – зернобурякова, також розвинене тваринництво м’ясо-молочного напрямку.

Загальна площа сільськогосподарських угідь становить 62,1 тис. га, у тому числі 56,9 тис. га орних земель. Внаслідок реформування аграрного сектору економіки в районі утворилося 16 сільськогосподарських суб’єктів господарювання, успішно працюють 89 селянсько-фермерських господарств.

Агровиробництво – різногалузеве. Провідним залишається рослинництво. Вирощуються пшениця, ячмінь, круп’яні та бобові культури, а також соняшник, цукровий буряк, кукурудза. Освоюється виробництво сої, ріпаку, льону та інших нетрадиційних культур, які користуються попитом на агроринку України.

В аграрному секторі району виробляється щороку понад 100 000 т зерна. Урожайність зернових у 2002 р. Становила 41,3 центнера з гектара.

Гордістю агропромислового комплексу району є науководослідний центр «Південний», який почав свою діяльність як Кіровоградська обласна державна сортовипробувальна станція в 1987 р. Знаходиться він на території Новоселицької сільради. Потужне науково-дослідне і виробниче підприємство розмістилося на 1 156 га землі. Крім сортовипробування, воно забезпечує господарства центрального регіону України високоякісним насінням еліти і високих репродукцій нових, занесених до реєстру України сортів рослин і перспективних сортів та гібридів сільськогосподарських культур.

До складу НДЦ «Південний» входять дві сортодільниці – польова і плодово-ягідна. У випробуванні знаходиться більше 50 культур, проводиться близько 5 тисяч сортодослідів. Кращі сорти й гібриди пропонуються до реєстру сортів рослин України і впроваджуються у виробничі посіви. Після всебічного вивчення, за рекомендацією науково-дослідного центру, впроваджені у виробництво нові сорти озимої пшениці: Ніконія, Селянка, Ятрань 60, Знахідка одеська, Одеська 267, Зустріч, Колумбія. Вони добре зарекомендували себе в цій місцевості.

Науково-дослідний центр підтримує тісні зв’язки із зарубіжними фірмами та науково-дослідними установами землеробства України, зокрема, з селекційно-генетичним інститутом УААН України (Одеса) та Інститутом фізіології рослин і генетики.

НДЦ «Південний» став науково-методичним центром землеробства. Тут проводяться обласні та районні семінари, наради, всеукраїнські науково-практичні конференції.

Завдяки творчому впровадженню досягнень науки і світового передового досвіду НДЦ досяг неабияких успіхів у своїй агровиробничій діяльності. Урожайність зернових культур за останні три роки становить у середньому 45 центнерів: головного хліба – озимої пшениці – 55 центнерів, ячменю – 45. Деякі сорти озимої пшениці дивують 75-центнерною урожайністю.

Ведеться тут і селекція нетрадиційних культур – ріпаку, сої, маку, коріандру, гірчиці. Робиться все можливе, аби наука сходилась з практикою, аби підвищувалась родючість нашої землі. Очолює НДЦ з початку його заснування кандидат сільськогосподарських наук, заслужений працівник сільського господарства Л. Уліч.

Свіжий подих у землеробство району вносить недавно створене наукововиробниче підприємство «Райз-Агро». Відома в Україні й київська компанія «Райз», яка на орендованих розпайованих землях у селах Великі Трояни та Кошаро-Олександрівці створила Ульяновську філію ЗАТ НВП «Райз-Агро».

Підприємство орієнтується на виробництво насіння високоякісних сортів зернових культур. Компанія співпрацює із всесвітньо відомими іноземними фірмами, які займаються вирощуванням насіння суперелітних сортів, виробництвом міндобрив та засобів захисту рослин. На демонстраційних ділянках та на площах товарних посівів вирощуються нові сорти пивоварного ячменю, гороху, сої, ріпаку, гібридної кукурудзи від чеської фірми «Осєва», американської – «Піонер», німецької – «Лембке», а також сорти озимої та ярої пшениці вітчизняного виробництва Інституту фізіології рослин і генетики та Одеського селекційно-генетичного інституту.

Вони дивують кожного, хто буває на полях. А побували тут за останні два роки на днях поля, які проводить компанія «Райз», аграрії-науковці та агрономи з усіх регіонів України і навіть з Молдови. У семінарах систематично беруть участь представники закордонних фірм-партнерів та вчені селекційно-генетичних інститутів України, виробники сучасної закордонної техніки, канадські, американські та австрійські фермери.

На полях філії «Райз-Агро» працює унікальна найсучасніша зарубіжна техніка. Найпотужніший у Європі зернозбиральний комбайн «Лексіон» німецької фірми «Клаас» спроможний за день намолотити 350 тонн зерна, широкозахватні пневматичні сівалки одночасно з насінням вносять мінеральні добрива та засоби захисту рослин. Сьогодні тут застосовують нульовий варіант обробітку ґрунту, тобто обходяться без оранки. Поля чисті. Жодна бур’янинка не проглядає з посівів. Пшениці та ячмені стоять стіною.

На території Ульяновки недавно споруджено насіннєвий завод «Кімбрія», який здійснює чотири операції з підготовки високоякісного насіння – тонке очищення зерна, відбір схожих насінин на вібростолі, протруювання та розфасування. Таке насіння повністю відповідає нормам міжнародних стандартів.

НВП «Райз-Агро» сьогодні вивчає світовий ринок і прагне найближчим часом представити на ньому свою продукцію.

Значного підвищення урожайності та продуктивності тваринництва в районі досягнуто за рахунок агропідприємств СТОВ «Зоря» (с. Лозувата) та СТОВ «Агрофірма Нива» (с. Кам’яний Брід). Директори підприємств Михайло Михайлович Сулима та Микола Іванович Московчук подають приклад сучасного господарювання в умовах ринкової економіки. Обидва господарства повністю зберегли цілісний комплекс виробництва і нині докладають зусиль, аби його вдосконалювати та розширювати. Працюють з прибутком у всіх виробничих галузях.

Приємною новиною для району стало те, що директора СТОВ «Зоря» М. М. Сулиму нагороджено орденом «За заслуги» III ступеня. У 2002 р. СТОВ «Зоря» було визнано в районі агропідприємством року. Тут зібрано по 52,9 ц/га ранніх зернових, надоєно на кожну корову в середньому по 3 057 кілограмів молока. На полях сільгосппідприємства працює новий комбайн «Лан» вітчизняного виробництва та інша сучасна техніка.

Колесо потужного агропідприємства крутиться в інтересах людей, села: щоб у школі та дитсадку, будинку для одиноких людей похилого віку, у дільничній лікарні та в закладах культури і спорту були нормальні умови, щоб кожна працездатна людина була забезпечена роботою.

Постійно зростає рівень агровиробництва СВК «Мир» (голова Валерій Борисович Кравченко), СВК ім. Б. Хмельницького (очолює Павло Васильович Куценко). Успішно господарює селянсько-фермерське господарство «Кондор» Ігоря Аркадійовича Кримського.

Одним з основних напрямків у тваринницькій галузі є виробництво молока та м’яса.

За роки незалежності почесного звання заслуженого працівника сільського господарства України удостоєні А. М. Трибуцький, І. М. Болгаренко, Л. М. Медаковський та В. І. Регуш.

Будівництво

За кошти державного бюджету здійснюється будівництво школи на 250 учнів у с. Шамраївці, реконструюються Будинки культури в Ульяновці та Мечиславці. 

Уздовж автомагістралі Київ–Одеса приватні фірми створюють комплекс дорожнього сервісу. Приватними підприємцями проводиться будівництво магазинів у сільській місцевості.

Транспорт

Довжина автомобільних шляхів на Ульяновщині становить 305 км, у т. ч. З твердим покриттям – 204 км. Після реконструкції, яка триває, територією району пройде міжнародний транспортний коридор, що зв’яже нашу столицю з країнами Європи. Через всю територію району з півдня на північ проходить автомагістраль Одеса–Київ.

У райцентрі є автостанція. За допомогою місцевих автобусів транспортне сполучення підтримується з Києвом та Кіровоградом, Одесою. Через Ульяновку транзитні автобуси курсують на Київ, Одесу, Миколаїв, Херсон, Вінницю та в інші міста України. Перевезення пасажирів здійснюється приватним транспортом фізичних осіб згідно з затвердженими маршрутами та тарифами.

Із заходу на схід через район пролягає залізнична лінія Рудниця–Підгородня із залізничною станцією Грушка.

Зв’язок

Історія розвитку Ульяновської райконтори зв’язку Міністерства зв’язку СРСР розпочалася в 1944 р. після визволення території району від німецько-фашистських загарбників. З 1963 р. її переформовано в Ульяновський вузол зв’язку.

У ході реформи організаційної структури в галузі зв’язку з 1.01.1995 р. Ульяновський вузол зв’язку був розділений на два підприємства: Ульяновський районний вузол поштового зв’язку Міністерства зв’язку України й районний вузол електрозв’язку «Ульяновкателеком».

У 1998 р. РВЕЗ «Ульяновкателеком» реорганізовано в Ульяновський цех електрозв’язку No 10 Голованівського центру електрозв’язку No 7 Кіровоградської філії ВАТ «Укртелеком».

З 1 січня 1999 р. Ульяновський районний вузол поштового зв’язку був перейменований на Ульяновський вузол поштового зв’язку Кіровоградської дирекції УДППЗ «Укрпошта».

Ульяновський цех електрозв’язку No 10 постійно збільшує обсяги надання послуг зв’язку, при цьому впроваджує нові технології в цій галузі. У грудні 2002 р. в Ульяновському цеху No 10 підключено Інтернет-вузол, на сьогоднішній день користувачами послуг Інтернету є 31 абонент.

Житлово-комунальне господарство

Житловий фонд району становить 744,6 тис. м2. Більша частина його має садибний характер, притаманний сільській місцевості.

Водозабезпечення райцентру здійснюється в основному за рахунок комунального водогону, куди вода надходить з артезіанських свердловин. Населення отримує воду також з 174 криниць та 16 водогонів у сільській місцевості.

Житлово-комунальні послуги надають шість комунальних підприємств.

Побутове обслуговування населення

Побутові послуги населенню району надає колективне підприємство «Побутовик», до складу якого входять майстерня з пошиття й ремонту верхнього одягу, перукарня, фотосалон, косметичний салон. «Побутовик» надає також ритуальні послуги. ТОВ «Телеательє» займається ремонтом телерадіоапаратури, встановлює телевізійні антени, ремонтує складну побутову техніку. В Ульяновці працює три приватні перукарні, майстерня з ремонту й виготовлення ювелірних виробів.

Побутові послуги населенню надають і непрофільні підприємства: Ульяновське комунальне підприємство, ДП філії «Гуан-Лянь», НДЦ «Південний», управління з експлуатації газового господарства, комунальні підприємства Вільхівської та Грушківської сільських рад та інші.

У Вільховому працює майстерня з пошиття та ремонту верхнього одягу, у Лозуватому – перукарня та майстерня з ремонту взуття, у Шамраєвому – майстерня з ремонту і пошиття одягу, надаються ритуальні послуги.

У сфері побуту працюють 23 фізичні особи, які здійснюють перукарські послуги, ремонтують годинники, друкують фотографії, шиють одяг, займаються прокатом касет, пропонують комп’ютерні ігри.

Торгівля

Торговельна мережа району представлена 72 магазинами, 47 закладами громадського харчування, двома фірмовими магазинами і одним ринком. Є 12 автозаправних станцій, 6 аптек, одна ветеринарна аптека та 16 спеціалізованих місць для торгівлі в сільській місцевості.

Мережу кіосків і палаток роздрібної торгівлі утворюють 17 одиниць. У загальній кількості мережі роздрібної торгівлі найбільшу питому вагу займають магазини – 72,6 %, кіоски і палатки – 27,4 %.

Насиченість району підприємствами роздрібної торгівлі та ресторанного господарства на 10 тис. жителів становить 27 одиниць. У розрахунку на душу населення обсяг роздрібного товарообороту на 30 % перевищує середньообласний показник. За цим показником район займає перше місце в області.

Банківська сфера

В Ульяновці функціонують 5 відділень комерційних банків: «Аваль», «ПриватБанк», «Надра», «Промінвестбанк», Ощадний банк України.

 

Кузик Б. М., Білошапка В. В. Кіровоградщина: Історія та сучасність центру України, том II

Контакти

Чат
Чат "Ульяновка"

E-mail
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Бажаєте допомогти?
Побажання та пропозиції


Цвіт яблуневих садів,
Де ще такі є поля,
Колос дорідних хлібів –

Де ще така є земля,
Дивні серпанки.
Рідна Ульяновщина моя!

Алла Ізовіта